miniDLNA Kurulumu

MiniDLNA paketini, sanal makine olarak kurduğumuz medya sunucusu üzerinde çalıştıracağız. Kurulum için bu makineye SSH ile bağlanalım. Ardından aşağıdaki komut ile kurulumu gerçekleştirelim.

sudo apt update
sudo apt install minidlna

MiniDLNA kurulumu bittikten sonra yapılandırma dosyasında bazı ayarlar yapacağız. Bunun için şu dosyayı editör ile açıyoruz.

sudo nano /etc/minidlna.conf

Dosyayı açtıktan sonra aşağıdaki satırları karşılarındaki görüldüğü gibi düzenliyoruz.

media_dir=A,/srv/medya/Müzik # Müzik klasörünüzün yolunu buraya giriniz
media_dir=P,/srv/medya/Resimler # Resimler klasörünüzün yolunu buraya giriniz
media_dir=V,/srv/medya/Videolar # Video klasörünüzün yolunu da buraya giriniz

Ardından aşağıdaki satırdaki gibi, sunucunuza anlamlı bir ad verin (isteğe bağlı).

friendly_name=DLNA Sunucu

Sonra, aşağıdaki iki satırın başında yer alan # karakterlerini silin ve "inotify" seçeneğinin "yes" olduğunu teyit edin.

db_dir=/var/cache/minidlna
log_dir=/var/log
inotify=yes

Ardından CTRL+O ile dosyayı kaydedin. CTRL+X ile de çıkın. Sonra da,

sudo systemctl restart minidlna.service

komutu ile yaptığımız değişikliklerin hayata geçmesini sağlayın.

Eğer yukarıda "media_dir" satırları ile belirlediğiniz klasörlerinize, önceki bölüm sonunda tavsiye ettiğimiz gibi dosyalarınızı yüklediyseniz şimdi MiniDLNA onları tarıyor olmallıdır. Bu sunucunun yoğun disk hareketinden de belli olur. Yok daha bir dosya yüklemediyseniz, şimdi de dosyalarınızı medya paylaşım klasörlerinize yükeyebilirsiniz. Yalnız o zaman MiniDLNA'nın medya veritabanını yeniden oluşturmasını istemeniz gerekebilir. Yoksa denemek için açtığınızda hemen bir içerik göremeyebilirsiniz. Bunun için

sudo systemctl force-reload minidlna.service

kodu ile veritabanının yeniden oluşturulmasını sağlamalısınız.

Yükleme ve ayarlar tamam. Şimdi DLNA destekleyen bir televizyonunuz varsa, ya kablosuz olarak ağınıza bağlayın ya da arkasındaki ethernet soketine ağ kablosu ile bağlantı kurun ve medya oynatıcı menüsüne geçerek yeni kurduğunuz sunucunuzu vermiş olduğunuz anlamlı isimle arayın. Görüyor olmanız gerekir. Onu seçtiğinizde sizden video, müzik ya da resim içeriğinden birini seçmenizi isteyecektir. İsteğinize göre seçim yapın ve arşivinizde biraz gezinin. Keyifler olsun...