Paylaşım Ayarları

Paylaşım ayarlarına, içine medya dosyalarımızı ya da istediğimiz diğer dosya ve klasörleri koyacağımız alanı hazırlamakla başlayacağız. Bunun için, Ubuntu Sunucu’yu kurduğumuz sanal makinenin yönetim panelini Proxmox sayfasında açalım. Bu sayfada yukarıda sıralı sekmelerden “Donanım” sekmesini tıklayalım. Önümüze o sunucu için ayarladığımız donanım bileşenlerinin listesi gelir. O pencerenin sol üst köşesinde yer alan “Ekle” tuşunu tıkladığımızda aşağı düşen menüden “Sabit Disk”i seçelim.

samba1

Sabit Disk ekleyi tıkladığımızda gelen pencerede önce ikinci satırdaki menüden, sistemimize tanımladığımız “Havuz”u kullanacağımızı belirtelim. Paylaşım diskimizin boyutunu da kendi planımıza göre belirleyelim. Hatırlarsanız, biz örnek olarak 1 Terabayt seçmiştik. Başka bir değişiklik yapmadan “Ekle” tuşuna basalım.

Şimdi, yeni tanımladığımız bu diski, söz konusu sistem komut satırında “fdisk -l” komutu ile görebiliyor olmamız gerekir. Bu diske bir bölümleme tablosu ekleyelim ve formatlayalım:

(Yeni eklenen diskin /dev/vdb olduğunu varsayıyoruz. Siz bu değeri önceki “fdisk -l” komutu ile listelediğiniz blok aygıtlarınızdaki adlandırmaya göre seçeceksiniz)

sudo fdisk /dev/vdb
n
p
1

komutlarını sırayla girin, sonra gelen iki soruyu seçili değerleri değiştirmeden onaylayıp devam edin. Ardından “w” komutu ile kaydedip çıkın.

Sonra hazırladığımız sanal diski formatlamak için:

sudo mkfs.ext4 /dev/vdb1

komutunu girin.

Formatlama işlemi birkaç satır çıktı verir. Bitince diski sisteme bağlayın:

sudo mkdir /srv/medya
sudo mount /dev/vdb1 /srv/medya
sudo chown -R kullanici:kullanici /srv/medya
sudo chmod -R 0775 /srv/medya

komutlarını sırasıyla girin. Ardından bu diski her açılışta sisteme otomatik bağlamak için “fstab” dosyasını açın

sudo nano /etc/fstab

ve son satır olarak aşağıdaki satırı girin.

/dev/vdb1 /srv/medya ext4 defaults 0 2

Ardından Ctrl+O ile dosyayı kaydedin ve Ctrl+X ile dosyayı kapatın. Şimdi yeniden başlatma zamanı:

sudo reboot

Linux ile Windows’un dosya paylaşması için SMB protokolünü kullanacağız. Bunun için az önce kurduğumuz Ubuntu Sunucu’ya “Samba”yı da yükledik. Eğer yüklememişsek, aşağıdaki komutla indirip kurabiliriz.

sudo apt update && sudo apt install samba

Samba kurulu sistemde komut satırında yapılandırma dosyasını düzenleyeceğiz:

sudo cp -pf /etc/samba/smb.conf /etc/samba/smb.conf.yedek

Sonra yeni düzenleyeceğimiz yapılandırma dosyasının içini temizliyoruz 🙂

sudo cat /dev/null  > /etc/samba/smb.conf

Ardından yedeğini alıp, içini boşalttığımız yapılandırma dosyasını editör ile açıyoruz:

sudo nano /etc/samba/smb.conf

Dosyanın içine aşağıdaki metni aynen yapıştırıp kaydediyoruz.

[global]
 workgroup = WORKGROUP
 server string = Medya Sunucusu
 netbios name = Sunucu
 security = user
 map to guest = bad user
 dns proxy = no
 local master = yes
 preferred master = yes
 #============================ Share Definitions ============================== 
 [Medya]
 comment = Medya Sunucusu
 path = /srv/medya
 browsable = yes
 read only = no
 guest ok = yes
 force user = buraya sistemi kurarken tanımladığınız kendi kullanıcı adınızı girin
 create mask = 0775
 create mode = 0775
 directory mode = 0775
 public = yes
 writable = yes

Eğer Windows bilgisayarınızın ağdaki çalışma grubu ayarlarını daha önce bir nedenle değiştirdiyseniz buraya “WORKGROUP” yerine onu yazmalısınız. Bunun ne olduğunu “Bilgisayarım” ya da “Bu Bilgisayar” üzerine gelip ters tıkladığınızda açılan menüde “Özellikler” komutunu seçtiğinizde gelen pencerede bulabilirsiniz.

Ardından aşağıdaki komutu çalıştırarak samba sunucunuzu yukarıda girdiğimiz ayarlar ile çalışmasını sağlayınız:

sudo reboot

Sistem açıldıktan sonra, aynı ağa bağlı Windows bilgisayarınızın dosya gezgininde “Ağ” klasörünü tıkladığınızda dosya sunucunuz bir bilgisayar ikonu şeklinde belirmelidir (Windows 10’daki bir sorun nedeniyle bu özellik 10’da bazen çıkmayabiliyor). İsmi sunucunuza verdiğiniz isim olacaktır. Onu çift tıkladığınızda ise, yukarıda [Medya] olarak isimlendirdiğimiz ağ paylaşım klasörünü göreceksiniz. Ayarları göründüğü gibi girdiyseniz, o klasörün içine girebiliyor ve içinde klasör / dosya yazıp silebiliyor olmalısınız. Deneyin. Yapabiliyorsanız, başardınız. Samba sunucunuz çalışıyor demektir. Hata mesajı alıyorsanız yukarıda anlatılanları gözden geçirmenizi öneririz. Bir nokta, boşluk veya benzer bir karakteri yanlış tuşlamış olabilirsiniz.

Windows 10 kullanıcıları yukarıdaki kuruluma Microsoft’un getirdiği yeni güvenlik özellikleri nedeniyle bağlanamıyor olabilir. Windows Gezgini’nin üstteki adres çubuğuna medya sunucunuzun daha önceden tanımladığınız IP adresini (biz örnek olarak bir değer girdik, siz kendi belirlediğiniz IP adresini girmelisiniz) aşağıdaki gibi yazarak sunucunuzun paylaşım klasörüne erişebilirsiniz.

\\192.168.1.160

Sonraki bölümde medya sunucumuzun işlevlerini düzenliyor olacağız. Bu işlere başlamadan önce sunucumuzun paylaşım klasörüne, istediğiniz dosya ve klasörlerinizi kopyalamaya başlayabilirsiniz.