Temel Plan

temelPlanBu kılavuz sitesini ilk yayımladığımızda sizlere Ubuntu’nun güncel sürümü 13.10’u önermiştik. Aradan geçen zaman içinde yeni sürümler yayımlandı. Biz de kılavuzu güncelledik. Şimdi takip edeceğiniz kılavuzda Ubuntu’nun yeni yayımlanan 16.04 sürümü üzerinde daha önce önerdiğimiz VirtualBox sanallaştırma paketi arasında uyumsuzluklar ortaya çıktığı ve bunların giderilmesinde de her iki yazılım geliştiricisi tarafında isteksizlik gözlediği için bu yapılandırmayı -şimdilik- terk ediyoruz. Bunun yerine size; Ubuntu’nun kendi içine gömülü gelen sanallaştırma seçeneği KVM’yi ve onu bir İnternet tarayıcısı arayüzü ile yönetmeyi sağlayan Proxmox sanallaştırma paketini önereceğiz. Paketin kurulum dosyası ücretsiz. Proxmox'un kullanımına ilişkin profesyonel destek ihtiyacınız olduğunda bunu firmasındandan satın alacağınız destek paketleri ile karşılayabilirsiniz.

Ana sistem kurulumunu gerçekleştirmek için Proxmox kurulum CD’sini kendi sitesinden indirecek ve bunu ana sunucumuza kuracağız. Bununla hem Linux Debian işletim sistemini (Ubuntu da Debian’ın bir alt koludur) hem de Proxmox sanallaştırma yönetim yazılımını kurmuş olacağız.

Sanallaştırma altyapısını kurduktan sonra, bu kez Ubuntu Sunucu’nun 32-bitlik sürümünü ilk sanal makinemize kurmaya başlayacağız. Bu aşamada 32 bit sürümleri kaynak tasarrufu yapmak için seçiyoruz. Eğer donanım yapılandırmanızı kuvvetli seçebiliyorsanız – özellikle ana sistem belleğini (RAM) 8 GB’ın, sanal makinelerin belleklerini de 4GB’ın üzerinde kullanabileceksek – sanal makinelerinizde de 64 bitlik sürümlerle de devam edebilirsiniz. Sanal makinelerden ilkine Ubuntu Sunucuyu ve dosyalarımızı paylaşacağımız yazılımı kurup, paylaşım ayarlarımızı yapacağız. Bu makineyi “Medya Sunucusu” olarak kullanacağız.

Bir başka sanal makineye de yine 32 (ya da 64) bit Ubuntu Sunucu yükleyip onu da yedekleme sunucusu olarak yapılandıracağız. Yukarıdaki resimde bahsettiğimiz yazılım paketleriyle ilgili açıklamaları ileriki sayfalarda yeri geldikçe göreceksiniz.

Sanallaştırma altyapısı üzerine daha sonra başka işler yapmak için sanal makine ekleme olanağımız olacaktır. Yeri geldikçe, gereksinim duyuldukça bu sitede de buna yönelik güncellemeler görebilirsiniz.