Ana Sunucu Yönetim Paneli

Ana sunucunun monitörü ile işimiz bitti sayılır. Artık, kurulumda ayarladığımız IP adresi ile Proxmox VE Yönetim Paneline uzaktan bağlanıp, yönetim işlemlerine başlayabiliriz. Bunun için bir İnternet tarayıcısının adres satırına;

https://192.168.1.150:8006/

adresini yazın ve gönderin. Karşınıza, yeni kurduğumuz sunucunun yönetim paneli yazılımının giriş sayfası gelir. Önce seçili dili Türkçe’ye değiştirelim, ardından kurulumda belirlediğimiz parolayı “root” kullanıcısı için girelim ve devam edelim.

anaS20Parola girişlerinden sonra “bu sunucunun destek aboneliği yoktur” uyarısını hep alacaksınız. Yönetim yazılımını hazırlayan firma, iş modelini destek servisi aboneliğine göre ayarlamış. Saygı ile karşılıyoruz. “Tamam” ile devam ediyoruz.

anaS21Yönetim paneline girdiğinizde pencere aşağıdaki gibi olacaktır.

anaS22

Burada ilk işimiz, az önce sunucu başında terminalde hazırladığımız yeni disk cildini burada sisteme tanıtmak. Bunun için Sağdaki büyük pencerede üst satırda sıralanmış Arama ile başlayan, Özet ve Seçenekler ile devam eden sekmelerden Depolama’yı tıklayalım.

anaS23Depolama penceresinde sol üstte Ekle düğmesinde düşen menüden LVM’yi seçelim.

anaS24LVM ekleme penceresinde biz isim olarak Havuz verdik, siz dilediğinizi verebilirsiniz. Ardından sistemde bulunan yeni disk cildini üçüncü satırdaki menüden tıklayarak seçin (bakınız: üstteki resim). Ardından Paylaşılan başlığını da tıklayarak etkin hale getirin ve son olarak alttaki Ekle tuşuyla işlemi bitirin.

anaS25Böyle görünmeli. Devam ediyoruz…